سفره عقد


اگر میخواهید مراسم عقد خود را با یک تشریفات عروسی مناسب برگزار کنید اولین گزینه ای که باید برای آن به توافق برسید سفره عقد مناسب می باشد, عروس و داماد در کنار این سفره شکوهمند در کنار یکدیگر قرار می گیرند و برای داشتن یک زندگی خوب با هم پیمان می بندند که تا آخر عمر در کنار همدیگر بمانند.

سفره عقد ۶ جزء اصلی دارد که هرکدام از این ۶ جز نماد و سنبل می باشند که در ادامه برای شما شرح می دهیم:

آینه و شمعدان:
یکی از اصلی ترین اجزای سفره عقد می باشد و همیشه در بالای سفره عقد قرار می گیرید و به گونه ای تنظیم می شود که عروس و داماد در آن بتوانند چهره همدیگر را ببینند, علت قرار دادن آینه در سفره عقد این است که آن را نماد صافی و زلال بودن دل ها نسبت بهم می دانند. شمعدانی هم که در کنار آینه قرار می گیرد و در هنگام جاری شدن صیغه عقد روشن می باشد این است که آن را سنبلی برای داشتن یک زندگی روشن و گرم می دانند.

قران مجید:
خداوند عزیز و مهربان در قرآن به سنت ازدواج توصیه فراوان کرده است با قرار دادن قرآن در سفره عقد از خداوند بخشنده و مهربان خواستار سعادت و خوشبختی هستند.

شاخه نبات:
شاخه نبات را سنبل یک زندگی شیرین می دانند برای همین آن را در سفره عقد قرار می دهند.

تخم مرغ-سنبل زایش و باروری:
تخم مرغ را سنبل ازدیاد و باروری و همچنین تداوم نسل می دانند.

پنیر و نان و سبزی:
هر کدام از این سه سنبل چیزی هستند مثلا نان را نماد خیر و برکت و بخت سفید را به پنیر و نشاط و سرزندگی را برای سبزی می دانند.

ظرف عسل:
عسل را در ضرفی زیبا که تزینی هم داشته باشند قرار می دهند,بعد از خوانده شدن خطبه عقد.

نان سنگک:
سمبل خیر و برکت در رزق و روزی نان سنگک می باشد

فندق, بادام, گردو:
هر کدام از این سه نوع تنقلات که در سر سفره قرار می گیرد به این دلیل می باشد که عمر طولانی را برای گردو فراخ بودن سفره و ازدیاد ررزق و روزی برای فندق و بادام می دانند.

اسپند:
اسپند برای در امان ماندن از گزند بدخواهان برای دور کردن چشم بد از زندگی عروس و داماد بر سر سفره قرار داده می شود.

کله قند های تزئین شده:
این کله قند هایی که تزئن شده است را در هنگام خوانده شدن صیغه عقد بالای سر عروس خانم و آقا داماد می سابند.بیشتر مرسوم است که این کار را خانمی که زندگی زناشویی موفقی دارد انجام دهد با این کار برای این دو زندگی شیرینی می خواهند.

قرار دادن گل:
گل را سنبل نشاط سرزندگی می خواهندبیشتر موسسه های تشریفات عروسی و تشریفات مجالس در تزئین سفره عقد از گل آرایی زیاد استفاده می کنند.

حلقه های عروس و داماد:
حلقه را سنبل پایبندی ,وفاداری و عشق می دانند بعد از اتمام خطبه عقد عروس و داماد حلقه ها را به دست همدیگر می زارند و به همدیگر قول تعهد و پایبندی می دهند.